Legenda o ajvaru uspješno se prenosi s koljena na koljeno pa tako i u prvim danima jeseni sve nekako miriše na pečenu papriku i obojeno je u crveno. Čini nam se kako ne postoji gurman koji ne voli ajvar.
Ne zaboravite da su među najvažnijim sastojcima ajvara trud i strpljenje – morate pažljivo čistiti, peći, mljeti, dugo miješati dok se ajvar “krčka”…
Ipak, sav trud se na kraju isplati i rezultat je za prste polizati!
Sastojci (za otprilike 4,5 kg ajvara):
- 10 kg crvene roga paprike,
- 3 kg patlidžana,
- 2 – 4 ljute feferone (po ukusu),
- 2 – 3 kašike alkoholnog sirćeta,
- 1 – 2 češnja bijelog luka,
- 1 l + 2 dcl suncokretova ulja,
- so po ukusu – otprilike 5 kašika, ali ne pretjerujte, postepeno dodajte so i pri svakom dodavanju probajte
Priprema
- Paprike operite i dobro osušite (po potrebi ih možete obrisati). Pecite ih u rerni na 225° C (na rešetki ili velikom limu) ili na roštilju, dok kožica ne porumeni i počne se odvajati od paprike.
- Izvadite paprike iz rerne i pokrijte ih suvom čistom krpom, da bi se kožica kasnije lakše odvajala. Ostavite ih pokrivene otprilike pola sata, dok se ne ohlade. To će vam olakšati skidanje kožice. Potom paprike ogulite i očistite od sjemenki i peteljki.
- U međuvremenu počnite peći patlidžane na istoj temperaturi kao i papriku. U zavisnosti od veličine peku se 30 – 40 minuta. Kad se ohlade, ogulite im kožu, pa ih zajedno s paprikom sameljite u mašini za mljevenje mesa ili u blenderu.
- U velikom loncu zagrijte 1 l ulja, pa dodajte smjesu paprike i patlidžana. Kuvajte 2 – 3 sata na umjerenoj vatri uz stalno miješanje, dok ajvar ne dobije gustoću kakvu želite. Pred kraj dodajte začine po želji.
- Za spremanje ajvara najpraktičnije su tegle s poklopcima. Prethodno oprane i osušene tegle i poklopce sterilizujte u rerni – zagrijte je na 100° C, a oprane i suve tegle i poklopce ostavite u rerni 15-20 minuta. Nakon toga tegle odmah napunite vrućim ajvarom, a na vrhu ostavite prazan prostor otprilike 1 cm.
- U posebnoj posudi ugrijte još 2 dl ulja, pa svaku teglu ajvara prelijte vrelim uljem, toliko da prekrije ajvar i da nema dotoka zraka u smjesu.
Poklopcima zatvorite tegle, pa ih zamotajte u stolnjak ili deku, stavite u kartonsku kutiju i ostavite da se postupno ohlade. Nakon 24 sata ajvar možete spremiti na hladnom i tamnom mjestu.
Ajvar se najčešće koristi kao namaz ili dodatak pečenom mesu, kobasicama, jelima s roštilja, a njime se mogu obogatiti i drugi umaci, variva i slično.
Prijatno!